Hysterektomie, jinak také chirurgické odstranění dělohy, může potkat ženu prakticky v každém věku, nejčastější věk je mezi 45 - 55 lety. Hysterektomie je pro ženy často velkým strašákem, ale pravou je, že s nástupem moderních technologií, jako je laparoskopie, se stal tento výkon pro ženu výrazně komfortnějším, než v minulých desetiletích. 

 

Indikace k hysterektomii mohou být různé. Od "banálních" diagnóz, jako je časté a silné krvácení, až po diagnózy závažné, jakými jsou zhoubné nádory. Nejčastější indikace jsou:

  • velké či mnohačetné myomy
  • adenomyóza - závažnější forma endometriózy
  • zhoubné nádory (dělohy, hrda, vaječníků, vejcovodů)
  • vývojové poruchy dělohy
  • přeměna pohlaví z ženy na muže
  • silné poporodní krvácení

Podle druhu indikace lékař zvolí, co všechno bude nutné s dělohou odstranit. U nezhoubných diagnóz se např. ponechávají vaječníky, aby žena měla i nadále přísun potřebných hormonů. Obvykle se s dělohou odstraňují i vejcovody, neboť - na rozdíl od vaječníků - nemají bez dělohy žádnou funkci, naopak jsou kritickým místem, kde potenciálně mohou bujet rakovinové buňky. U zhoubných diagnóz musí lékař kromě děložního těla, vejcovodů a vaječníků odstranit i uzliny.

A jak probíhá vyšetření, na základě něhož lékař případnou hysterektomii pacientce doporučí, nebo tuto variantu zcela vyloučí? Nejprve se přistupuje k takzvané palpačnímu vyšetření, poté je odebrána cytologie a pacientka podstoupí vyšetření ultrazvukem. Často je indikace k hysterektomii učiněn na základě hysteroskopie s biopsií, kdy výsledek vyšetření prokáže zhoubné bujení. V případě, že se karcinom v malé pánvi potvrdí, je často nutné provést další vyšetření – rentgen plic, endoskopie močového měchýře a vyšetření ultrazvukem, které je zaměřeno přímo na nádor.

V případě děložního karcinomu je léčba chirurgická, ošetřující lékaři musí ještě zvážit „grade“ nádoru (tedy jinak řečeno vstupeň onemocnění). Následovat pak může ještě léčba radiologická či chemoterapeutická.

Upozornění

Portál hysterektomie.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů a redakce. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)