Hysterektomie patří mezi složitější gynekologické operace, avšak provádí se téměř rutinně. Každý rok je v České republice provedeno více jak 10 000 hysterektomií. Hysterektomie se vždy provádí v celkové anestezii, tedy pacientka spí, po výkonu se probouzí na jednotce intenzivní péče a do domácího ošetření bývá propuštěna po několika dnech (závisí na rozsahu a způsobu výkonu).

Hysterektomie - operace

Abdominální hysterektomie

Abdominální hysterektomie se provádí hlavně tehdy, je-li děloha pacientky zvětšená, ale například i v případech, kdy je pochva příliš úzká nebo je nádor odhalen díky zevrubnému vyšetření přímo na vaječníku. V tomto případě se k děloze přistupuje skrze břišní stěnu. Dojde buď k odnětí dělohy jako takové, nebo spolu s adnexy (děložními přívěsky, jde o vejcovody a vaječníky). Hormony, které běžně produkují právě vaječníky, jsou následně podávány ve formě léků.

Vaginální hysterektomie

Vaginální hysterektomie je nejlepším řešením, pokud je naopak děloha oproti průměrné velikosti spíše malá, stejně tak je vhodná, pokud se neplánuje odstraňovat současně s dělohou i vaječníky. V tomto případě je, jak již název jasně deklaruje, děloha odstraněna pochvou. Samotná pochva je po skončení operace uzavřena stehem a zavěšena ke koncům děložních vazů. Pochva tak neklesá a zůstává na svém původním místě.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH)

Další možností je hysterektomie laparoskopicky asistovaná. Do břišní dutiny se při ní chirurg dostane laparoskopickými nástroji, kterými zde provede uvolnění vaječníků, případně vazů. Dále operace pokračuje vaginální cestou.

Upozornění

Portál hysterektomie.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů a redakce. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)